FRANKFURT – Draghi: BQE-ja e hapur për çdo opsion që ndihmon rritjen ekonomike

FRANKFURT, 10 prill /ATSH-DPA/ – Kreu i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi u shpreh sot se të gjitha opsionet e BQE-së janë të hapura ndërkohë që ky institucion ka rritur parashikimin për rritje ekonomike në eurozonë.

“Këshillin qeverisës është gati të rregullojë të gjitha instrumentet e tij për të ndihmuar BQE-në që të largojë kërcënimin për recesion dhe të përmbushë objektivat e saj vjetore për inflacion nën 2%”, theksoi Draghi para gazetarëve.

Shefi i BQE-së shtoi gjithashtu se “rreziqet që rrethojnë monedhën europiane janë në rënie”. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.