FINLANDË – Helsinki: Një avion portugez shkeli hapësirën ajrore

KOPENHAGË, 2 prill /ATSH-ANSA/ – Një avion vëzhgues portugez dyshohet se ka shkelur hapësirën ajrore të Finlandës, theksoi Ministria finlandeze e Mbrojtjes.

”Avioni ka kryer shkeljen e supozuar të hënën në mëngjes, në jugperëndim të kryeqytetit”, theksoi një zëdhënësi pa dhënë detaje.

Një zëdhënës i aviacionit portugez, nga ana e tij, theksoi se autoritetet finlandeze kanë informuar Portugalinë për shkeljen dhe se zyrtarët janë duke shqyrtuar këtë ankesë.

Avioni portugez, tip P-3, për momentin i vendosur në Poloni, merr pjesë në patrullat e NATO-s në kufijtë me Rusinë./ /os/ /em/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.