UKRAINË – Zelensky dhe Poroshenko në balotazh presidencial

KIEV, 1 prill /ATSH-ANSA/ – Sipas sondazheve të kryera nga kompania TSN, Vladimir Zelensky dhe Petro Poroshenko kaluan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë.

Parashikimet e para konfirmojnë rezultatet e sondazheve të zgjedhjeve në Ukrainë, ku deri në tani, me numërimin e 31% të votave, 30,01% janë fituar nga komediani Vladimir Zelensky, i ndjekur nga presidenti në detyrë Petro Poroshenko me 16,7% dhe Julia Timoshenko me 13,2%.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Ukrainë ka publikuar deri tani të dhënat përfundimtare vetëm për pjesëmarrjen, që ishte 63,52%./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.