Margariti: Historia e diktaturës duhet treguar që të mos përsëritet

TIRANË, 7 mars /ATSH/ – “Kujtojmë për të mos harruar” është një nga programet parësore të Ministrisë së Kulturës, në kuadër të edukimit dhe tregimit të historive të diktaturës.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti u shpreh se: “Kujtojmë për të mos harruar” është një nga programet e edukimit që ky muze po zhvillon në kuadër të edukimit, prioritet i MK-së, lidh historinë me muzetë.
Historia e diktaturës duhet treguar, që të mos përsëritet, muzeu është pikë takimi me historinë dhe periudha e regjimit komunist është pjesë e historisë”, u shpreh ajo.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.