Paloka: Seanca plenare ilegjitime, parlamenti nuk ekziston më

TIRANË, 26 shkurt/ATSH/ – Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka e cilësoi mbajtjen e sotme të seancës plenarë të Kuvendit si ilegjitime.

Paloka deklaroi sot se opozita vendosi të protestojë pasdite për të treguar se Parlamenti nuk ekziston më, e nuk i përfaqëson shqiptarët.

Sipas tij, sado që të fshihen e të mblidhen në ilegalitet socialistët do e kenë nga pas opozitën.

“Ky parlament nuk përfaqëson më shqiptarët, sot është ilegjitim. Pasi e rrethuan me tela me gjemba sot kaluan në ilegalitet të plotë për të shpëtuar kokën e Ramës, e mbledhin si ta kishin privat, ndërsa ai tjetri bën antimitingun e radhës në Lushnjë. Sot të jenë të bindur që s’do shkojnë kurrkund me këtë taktikë. Ju kemi bërë thirrje qytetarëve të jenë sot para Parlamentit për të protestuar sa herë të mblidhen e fshihen ata. Sa herë të mblidhen do na kenë nga pas”, tha Paloka në një prononcim për mediet.

Ai komentoi edhe deklaratën e ambasadorit të BE-së në vendin tonë Luigi Soreca që bën thirrje të shmangen protestat e dhunshme.

“Protestat janë të qytetarëve, të mos ju kërkojnë shqiptarëve asgjë që s’do ua kërkonin popullit të tyre”, tha Paloka.

/gj.m/ /k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.