MJEKËSI – Krijohen veshkat e para ”in vitro”

NJU JORK, 18 shkurt /ATSH-ANSA/ – Ndërtohen veshkat e para në miniature në çdo detaj duke përfshirë rrjetin kompleks të enëve të gjakut që ofron oksigjen dhe lëndë ushqyese duke i hequr substancat e mbeturinave dhe duke favorizuar komunikimin mes qelizave.

Ky është rezultati i botuar në revistën ”Nature Methods”, nga studiuesit e ‘’Brigham Women’s Hospital’’ të Harvardit, të udhëhequr nga Jennifer Lewis dhe Ryuji Morizane.

Veshkat e vogla u rritën në laborator nga qelizat e nxehta duke përdorur devijimin 3D.

Në vitin 2015 Morizane kishte zhvilluar një metodë për të bërë miniveshkat 3D nga qelizat burimore të njeriut, por mungonte një sistem i plotë i enëve të gjakut.

Grupet e tjera kërkimore në botë kanë arritur të ngrohin veshkat në miniaturë duke i futur ato në kafshë, të lidhura me sistemin e tyre të enëve të gjakut.

Tani është bërë një hap përpara sepse miniveshkat u janë nënshtruar përpjekjeve për të prodhuar kalimin e lëngjeve, të cilat kanë stimuluar indet për të krijuar rrjete më të matura të enëve të gjakut të zhvilluara në të gjithë organizmin.

“Është hera e parë që, nëpërmjet lëngjeve që rrjedhin nëpër organelet e veshkave, ne kemi qenë në gjendje të përmirësojmë vaskularizimin dhe rritjen e tyre në ”in vitro”, thekson Morizane.

”E njëjta metodë mund të përdoret për të vaskularizuar llojet e tjera të organeve, të tilla si mëlçia”, përfundon ai./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.