BRUKSEL – BE-ja sanksionon tetë shtetas rusë për incidentet në detin Azov

BRUKSEL, 17 shkurt /ATSH-AFP/ – BE-ja vendosi të sanksionojë tetë shtetas rusë, të përfshirë në listën e saj të zezë për përgjegjësinë e tyre gjatë incidenteve në detin Azov në nëntor, bënë të ditur për median disa burime europiane.

”Bëhet fjalë për sanksione të shënjestruara dhe individuale’’, saktësuan këto burime. Të tetë shtetasve u ndalohet qëndrimi në BE dhe asetet e tyre do të bllokohen.

Shtetet europiane u përpoqën të zbusnin zemëratën e Ukrainës, Angela Merkel i bëri thirrje Kievit për vetëpërmbajtje pas kërkesës së presidentit ukrainas, Poroshenko për të dërguar NATO-n për tu përballur me Rusinë në detin Azov.

Petro Poroshenko i kërkoi NATO-s një reagim të fortë kundrejt veprimit që ai e cilëson si një agresion të Rusisë, pasi kjo e fundit ndaloi me forcë në muajin nëntor tre anije të Marinës ukrainase në Detin e Zi, jo larg gadishullit ukrainas të Krimesë së aneksuar nga Rusia në 2014. //v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.