Xhaçka: Qeveria shqiptare e vendosur të kontribuojë në të gjitha misionet e NATO-s

TIRANE, 14 shkurt/ATSH/- Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s, që u zhvillua të mërkurën e të enjten në Bruksel e ku për herë të parë mori pjesë edhe Maqedonia e Veriut.

Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Radmilla Sheqerinska falenderoi Shqipërinë për ratifikimin e Protokollit të Anëtarësimit në Aleancë.

Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s diskutuan dhe mbështetën unanimisht Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbi shkeljet e vazhdueshme nga Rusia të Traktaktit të Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme Veprimi.

Pjesë e diskutimeve në Ministerial ishte edhe situata e sigurisë në Kosovë dhe në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, shprehu në emër të Qeverisë shqiptare vendosmërinë për të vijuar kontributin në gjithë misionet e NATO-s, si dhe konfirmoi angazhimin për të rritur buxhetin e Mbrojtjes në 2% të PBB, deri në vitin 2024. Këto angazhime u vlerësuan nga ministrat e Mbrojtjes së vendeve anëtare të NATO-s. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.