Rasti i Kavajës, Balla: I dhamë zë familjes, të ndalet baltosja e institucioneve

TIRANË, 9 shkurt /ATSH/ – Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla pasditen e të shtunës bëri një analize të aktualiteti politik dhe u ndal tek rasti i Kavajës.

Në një intervistë televizive, Balla tha se është bërë gjëja e duhur për t’i dhënë zë familjes se vajzës se dhunuar dhe bëri thirrje për t’u ndalur baltosja ndaj institucioneve për mosveprim.

“Ky ka qenë një rast shumë i rëndë dhe Policia e Shtetit në bashkëpunim më Prokurorinë ka kryer të gjitha veprimet dhe jemi në fazën që personat fajtorë duhet të vuajnë pasojat përkatëse. Duhet të nxisim për të denoncuar këto raste. Ka prirje të shumë medieve që shpesh thyejnë rregullat e privatësisë për të kapur lajmin. Spiropali ka bërë shumë mirë që pas seancës së të enjtes, ku ne na akuzuan se ishim fajtorët , por gjithçka nuk ishte e vërtetë. Familja kishte nevojë për solidaritet dhe ky solidaritet u shpreh në mënyrë të qartë nga Elisa dhe të gjithë jemi me atë familje për t’i mbështetur. Pavarësisht prirjes për të sulmuar Spiropalin, mendoj se ajo ka bërë gjënë e duhur. Ishte e rëndësishme që ata që u përpoqën që gjoja të flisnin në emër të familjes në Kuvend, morën një përgjigje nga familja. Berisha bën statuse idioteske për këtë rast dhe le të lëmë këtë familje të rikuperojë këtë presion psikologjik. Ishte një mundësi për t’i dhënë zë asaj familje. Gjithçka u bë për të sqaruar një baltë se institucionet nuk kishin vepruar”, – tha  Taulant Balla. /o.l/e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.