BERLIN – Merkel përuron godinën e re të shërbimit sekret

BERLIN, 8 shkurt /ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane Angela Merkel inauguroi sot selinë e re të shërbimit sekret (BND), 11 vite pas vendosjes së gurit të parë në themelin e saj.

Agjencia u transferua në qendër të qytetit të Berlinit.

Rreth 4 000 nga 6 500 agjentët e shërbimit sekret, BND janë duke punuar në ndërtesën e madhe të re në Chausseestrase.

Për punonjësit e BND, që tradicionalisht shihet si institucion shumë kritik në Gjermani, dhe presidentin e saj Bruno Kahl, hapja  e godinës nga kancelarja Merkel është një shenjë mirënjohjeje.

Kjo godinë ka kushtuar 1,086 miliardë dollarë, ndërkohë që për teknologjinë janë shpenzuar 206 milionë euro./  /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.