AXHENDA NDËRKOMBËTARE 30.01.2019

PEKIN (Kinë) – Autoriteti më i lartë legjislativ mblidhet për të shqyrtuar projektligjin mbi investimet e huaja.

PEKIN (Kinë) – SHBA, Kinë, Rusi, Francë dhe Britani e Madhe takim për çarmatimin bërthamor dhe mospërhapjen e armëve bërthamore.

MOSKË (Rusi) – Konferencë shtypi e Sergei Lavrov me homologun irakian, Ali al-Hakim.

DUBLIN (Irlandë) – Fjalim i ministrit irlandez të Punëve të Jashtme, Simon Coveney mbi rolin e Irlandës pas Brexit.

BUKURESHT (Rumani) – Takim joformal i ministrave europianë të Mbrojtjes.

VJENË (Austri) – Vizitë e kryeministrit maqedonas, Zoran Zaev vendi i së cilit aspiron integrimin në BE dhe NATO në sajë të zgjidhjes së fundmi të mosmarrëveshjes për emrin.

STAMBOLL (Turqi) – Vizitë e një eksperte të OKB-së në lidhje me vrasjen e gazetarit saudit Khashoggi.

BRUKSEL (Belgjikë) – Konferencë shtypi e zëvendëspresidentit të Komisionit Europian, Frans Timmermans mbi një Europë më të qëndrueshme deri në 2030.

BRUKSEL (Belgjikë) – Miniseancë plenare e Parlamentit Europian në Bruksel.

BRUKSEL (Belgjikë) – Debat për aktualitetin mbi Brexit me Jean-Claude Juncker dhe Michel Barnier.

MOSKË (Rusi) – Piktura e vjedhur të dielen në galerinë ”Tretiakov”, e cila u rigjet më pas, vendoset në muze./ /v.b/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.