Këmbim valutor/ Dollari fiton pikë, euro zhvlerëson në raport me lekun

TIRANË, 25 janar /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, të premten dollari ka forcuar pozitat në këmbim me lekun ndryshe nga monedha e përbashkët europiane që është zhvlerësuar krahasur me një ditë më parë.
Sipas kursit të Banksë së Shqipërisë, dollari këmbehet me 109.63 lekë ose 0,03 lekë më shumë dhe euro këmbehet 124.30 lekë ose 0,14 lekë më pak.
Në vlera të luhatshme, krahasur me një ditë më parë, këmbehen edhe valutat e tjera në raport me lekun. Kështu paundi britanik ka fitur 0,41 lekë ndërsa franga zviocerane është zhvlerësuar me 0,13 lekë duke u këmbyer respektivisht me 143.31 lekë dhe 110.09 lekë.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 109.63 +0.03
Euro EUR 124.30 -0.14
Poundi Britanik GBP 143.31 +0.41
Franga Zvicerane CHF 110.09 -0.13
Jeni Japonez (100) JPY 99.84 -0.01
Dollari Australian AUD 77.86 +0.13
Dollari Kanadez CAD 82.26 +0.17
Korona Suedeze SEK 12.08 -0.01
Korona Norvegjeze NOK 12.80 0.00
Korona Daneze DKK 16.64 -0.02
SDR SDR 152.52 -0.07
Ari(OZ 1) XAU 140633.36 +338.77
Argjend(OZ 1) XAG 1679.53 +2.98
Juani Kinez (onshore) CNY 16.21 +0.07
Juani Kinez (offshore) CNH 16.18 +0.07
Lira Turke TRY 20.76 -0.06

e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.