GJERMANI – Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian

BERLIN, 19 janar /ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel sheh Gjermaninë dhe Francën si motorin e integrimit europian.

Menjëherë pas nënshkroi një traktat të ri miqësie me Francën, Merkel vlerësoi lidhjen e fortë mes dy kombeve.

“Me Traktatin e Ahenit, presidenti Emmanuel Macron dhe unë kërkojmë të ndërtojnë atë që Gjermania dhe Franca kanë arritur së bashku”, tha ajo një mesazh video të publikuar sot.

“Ne punojmë në Europë, ne duam të japim stimuj për unitet europian”, theksoi Merkel.

Marrëveshja e re e miqësisë pritet të nënshkruhet të martën në qytetin Ahen. Ajo lidhet me Traktatin e Elizesë të vitit 1963.

Me traktatin e Elizesë, kancelari gjerman Konrad Adenauer dhe presidenti francez Charles de Gaulle vulosën miqësinë e dy ish-vendeve armike më 22 janar 1963. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.