Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, Meta: Ngjarje historike

TIRANË, 16 janar/ATSH/ Presidenti Ilir Meta i dërgoi sot një mesazh urimi Kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, për përmbylljen me sukses të procesit të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, ku dhe gjuha shqipe zë zyrtarisht vendin e saj të merituar në Maqedoni.

Presidenti vlerësoi se “kjo është një ngjarje historike dhe kuptimplote për shqiptarët, një arritje e madhe dhe e rëndësishme që i kontribuon demokracisë dhe garantimit të të drejtave të barabarta për qytetarët e të gjitha kombësive që jetojnë në Maqedoni”.

Kjo arritje, tha ai, përbën gjithashtu një hap shumë të rëndësishëm në kuadër të zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Shqiptarët kanë qenë gjithmonë të orientuar drejt vlerave euroatlantike dhe në rastin konkret, sipas Presidentit Meta, demonstruan një maturi të admirueshme dhe qëndrim konstruktiv.

“E vlerësoj jashtëzakonisht shumë rolin që Ju personalisht keni luajtur në këtë drejtim, duke i bërë krenarë jo vetëm shqiptarët e Maqedonisë, por të gjithë shqiptarët, kudo që ata jetojnë”, u shpreh Meta. /m.m/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.