PEKIN – Bie ndjeshëm vëllimi tregtar Kinë-Kore e Veriut

PEKIN, 14 janar /ATSH-AFP/ – Vëllimi i këmbimeve tregtare mes Kinës dhe Koresë së Veriut ka rënë ndjeshëm në vitin 2018, me 52,4% në një vit, ndërkohë që vendi komunist është prekur nga sanksionet ndërkombëtare, njoftuan sot doganat kineze.

”Vitin e kaluar, importet dhe eksportet e Kinës drejt Koresë së Veriut arritën 16,09 miliardë juanë (2,07 miliardë euro)”, sipas Administratës kineze të Doganave.

Eksportet arritën në 14,67 miliardë juan (1,89 miliardë euro), në rënie me 33,3%.

Importet arritën 1,42 miliardë juanë (183 milionë euro), në rënie me 88%.

Suficiti tregtar i Kinës arriti në 13,26 miliardë juan (1,7 miliardë euro), në rritje me 29,9%. /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.