ATHINË – Cipras: 2019-a viti i rimëkëmbjes së Greqisë

ATHINË, 7 janar /ATSH-ANA/ – Viti 2019 do të jetë vendimtar për Greqinë, theksoi kryeministri grek, Aleksis Cipras gjatë një vizite në ishullin Samothraki, ku ai mori pjesë në festimet e Ditës së Ujit të Bekuar.

Cipras tha se 2019 do të jetë “fillimi i rimëkëmbjes së madhe” për një vend që ka pësuar pasojat e një krize të paprecedentë.

Duke iu përgjigjur në mënyrë specifike një deklarate të presidentit turk Recep Tajip Erdogan, Cipras vuri në dukje fjalët e Bertolt Brecht, një poet që i këndoi virtytit të paqes, drejtësisë sociale dhe emancipimit të njeriut: “Gjeneral, njeriu është shumë i dobishëm/ Mund të fluturojë dhe mund të vrasë/ Por, ai mund edhe të mendojë/.

”Të gjithë ata që e njohin historinë e dy popujve është se historia i ka bashkuar grekët dhe turqit qoftë në kohë lufte dhe në kohë paqeje. Greqia, është e vetëdijshme për këtë histori dhe me mbështetjen e forcave të saj të armatosura gjithmonë do të luftojë për të mbrojtur paqen si dhe vlerat e lirisë dhe drejtësisë universale deri në pikën e fundit të gjakut”, theksoi Cipras./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.