Përkujtohet 95-vjetori i lindjes së aktorit Kadri Roshi

TIRANË, 4 janar /ATSH/ Ministria e Kulturës, përkujtoi sot me respekt dhe nderim për 95-vjetorin e lindjes së aktorit Kadri Roshi, Artist i Popullit. Ezopi shqiptar, apo “Patriarku i fjalës së kënduar shqipe” siç e ka cilësuar poeti Dritero Agolli,  e cilësonte fjala në gojën e tij sikur merrte tingullin e zileve të këmborëve të Malit të Nemërçkës, Malit të Gjerë, të këngës së bukur polifonike, te gurgullimës së lumenjve. Ai e cilësonte Kadri Rroshin jo vetëm si një aktor brilant, por edhe një njohës i shkëlqyer i historisë, politikës, gjeografisë dhe ekonomisë botërore. Besonte se për të qenë i suksesshëm duhej shumë punë e se mjaftonte pak talent. Sipas tij, Kadri Rroshi u nda nga jeta me dëshirën dhe ëndrrën për të jetuar me skenën.

“Të gjitha rolet që nuk i kam luajtur i kam pengje. Kështu e ka jeta e aktorit. Jetoi me skenën dhe kinemanë dhe na solli një jetë te tërë me qindra role dhe personazhe duke na dhuruar Artin e bukur te fjalës. Dhe mbeti i dashuruar me vendin e tij: “Unë jam shqiptar. Jam aktor shqiptar nga koka tek këmbët, nga këmbët tek koka dhe për këtë krenohem”, u shpreh ai./m.z/e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.