SOFT NEWS – Edhe gjermanët pranojnë lakminë për… të ngrënë për festa!

BERLIN, 1 janar /ATSH-DPA/ – Një në katër gjermanë shfrytëzon Krishtlindjet dhe Vitin e Ri për të ngrënë më shumë dhe si pasojë edhe të sëmuret më shumë sesa çdo kohë tjetër e vitit, sipas një sondazhi të ri.

Rreth 24% e të anketuarve thanë se lakmia për të ngrëne sa më shumë ishte gjatë Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, ndërsa 70% thanë se nuk ishte kështu, sipas një sondazhi të YouGov.

Ngrënësit më të mëdhenj dhe më të sëmurët ishin në grupmoshën e re, ndërsa  personat mbi të 55-at ishin më të shëndetshmit.

Ndërsa 30% e grupit të fundit thanë se këtë fundvit do të hanin më shumë perime, sallatra dhe fruta sesa pjesën tjetër të vitit./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.