SHBA – Uashingtoni i gatshëm të diskutojë masat për rritjen e besimit me Phenianin

UASHINGTON, 21 dhjetor /ATSH-AFP/ – Një i dërguar amerikan deklaroi sot se vendi i tij ishte i gatshëm të diskutonte me Phenianin masat që synojnë të vendosin besim, ndërkohë që Uashingtoni rithekson përpjekjet e tij për të bindur Korenë e Veriut të heqë dorë nga arsenali i saj bërthamor.

Gadishulli është duke u përballur me një ulje spektakolare të tensionit këtë vit pasi presidenti amerikan, Donald Trump u takua në një samit me kreun koreano-verior, Kim Jong Un në qershor në Singapor.

Trump dhe Kim u angazhuan në këtë samit për një denuklearizim të plotë të Gadishullit Korean. /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.