VJENË – AI akuzon Hungarinë për dhunë të tepruar ndaj protestuesve

VJENË, 19 dhjetor /ATSH-APA/- Organizata për të drejtat e njeriut ”Amnesty International” ka akuzuar policinë e Hungarisë për përdorimin e “dhunës së panevojshme dhe të tepruar” kundër demonstruesve.

”Protestuesit thjesht po përdorin të drejtën e tyre për fjalën e lirë dhe policia duhej ta përdorte dhunën vetëm kur të gjitha opsionet e tjera kishin shteruar’’, tha AI.

Mijëra njerëz kanë protestuar kundër qeverisë në Hungari për javën e kaluar.

Demonstruesit po protestonin kundër një ligji të ri të punës që rriti numrin e orëve të mundshme jashtë orarit deri në 400 në vit.

Protestat ishin gjithashtu kundër një reforme në drejtësi, e cila do të krijonte një juridiksion të ri administrativ të kontrolluar nga qeveria e Viktor Orban./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.