Investimi në digën e Leminotit, përfitojnë 300 fermerë në Korçë

https://www.facebook.com/Agjencia.Telegrafike.Shqiptare/videos/1205854686234428/

TIRANË, 1 dhjetor/ATSH/ Rindërtimi total i digës me gjatësi 200 m, në rezervuarin e Leminotit në Korçë përmirëson kushtet e ujitjes për 400 ha tokë.

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi nënvizoi rëndësinë e këtij investimi prej të cilit përfitojnë rreth 300 fermerë.

Me kapacitete 1 070 000 M3 ujë, rezervuari i Leminotit në Korçë siguron ujitje për 400 ha tokë bujqësore./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.