AXHENDA NDËRKOMBËTARE 14.11.2018

GJENEVË (Zvicër) – Bizhuteritë e Marie Antoinette dalin në ankand nga Sotheby’s së bashku me disa bizhuteri të tjera mbretërore që i përkisnin familjes Bourbon-Parme.

ATHINE (Greqi) – Sindikata greke e nëpunësve bën thirrje për një grevë 24-orëshe për të protestuar për pagat e ulëta dhe pensionet.

HAGË (Holandë) – Presidenti austriak në vizitë zyrtare.

LONDËR (Britani e Madhe ) – 70 vjetori i lindjes së princit Charles të Anglisë.

STOKHOLM (Suedi) – Votim në parlamentin suedez për kandidaturën e liderit konservator, Ulf Kristersson në postin e kryeministrit.

STRASBURG (Francë) – Seancë plenare e Parlamentit Europian.

Pratica di Mare (Itali) – Ministri i Brendshëm, Matteo Salvini do të presë 51 emigrantë të pambrojtur që mbërritën nga Nigeri pasi u evakuuan nga Libia.

LONDËR (Britani e Madhe) – Theresa Maj i përgjigjet pyetjeve të kryeministrit me afrimin e përfundimit të afatit të Brexit.

DALLAS (SHBA) – Debat me presidentin e Fed Jerome Powell për perspektivat ekonomike botërore./ /v.b/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.