Ambasada e SHBA-së, kujton Ditën e Veteranëve

TIRANË,11 nëntor /ATSH- I. Vata/ – “Në Ditën e Veteranëve, ne kemi mundësinë të falënderojmë të gjithë ata që i kanë shërbyer me trimëri vendit tonë”, shprehet ambasada e SHBA-së në Tiranë.

Po ashtu ambasada në përmjet historisë shpjegon se si kjo ditë sot u bë për tu kujtuar në nderim të veteranëve.

Dita e Veteranëve është një festë e mirënjohur amerikane, por ka edhe disa ide të gabuara në lidhje me të – si mënyra se si është shkruar apo kush pikërisht ajo feston.

Shumë njerëz mendojnë se është “Dita e Veteranëve” ose “Dita e Veteranëve”, por ata janë të gabuar. Pushimi nuk është një ditë që “i takon” një veterani veteranësh apo veteranëve të shumtë, gjë që nënkupton një apostrof. Është një ditë për nderimin e të gjithë veteranëve – kështu që nuk kishte nevojë për apostrof.

Shumë amerikanë e marrin këtë konfuz, dhe ne do të jemi të sinqertë – mund të jetë paksa e bezdisshme për të gjithë veteranët e gjallë atje.

Dita e Përkujtimit është një kohë për të kujtuar ata që dhanë jetën e tyre për vendin tonë, veçanërisht në betejë ose nga plagët që pësuan në betejë. Dita e Veteranëve nderon të gjithë ata që kanë shërbyer vendit në luftë apo paqe – të vdekur apo të gjallë – megjithëse ka për qëllim të falënderojë veteranët e gjallë për sakrificat e tyre.

Ishte quajtur fillimisht Dita e Armistikës, duke përkujtuar fundin e Luftës së Parë Botërore.

Lufta e Parë Botërore u mbyll zyrtarisht kur Traktati i Versajës u nënshkrua më 28 qershor 1919. Megjithatë, luftimet përfunduan rreth shtatë muaj para se Aleatët dhe Gjermania të vendosnin në fuqi një armistikë në orën e njëmbëdhjetë të ditës së njëmbëdhjetë të muajit të njëmbëdhjetë .

Për këtë arsye, 11 nëntor 1918, u konsiderua kryesisht si fundi i “luftës për t’i dhënë fund të gjitha luftërave” dhe u quajt Dita e Armistikës. Në vitin 1926, Kongresi zyrtarisht e njohu atë si fundin e luftës dhe në vitin 1938 u bë festë zyrtare, kryesisht një ditë e caktuar për të nderuar veteranë të Luftës së Parë Botërore.

Por pastaj Lufta e Dytë Botërore dhe Lufta Koreane ndodhën, kështu që më 1 qershor 1954, me nxitjen e organizatave të shërbimit të veteranëve, Kongresi ndryshoi përkujtimin përsëri duke ndryshuar fjalën “armistikë” tek “veteranët”, kështu që dita do të nderonte veteranët amerikanë e të gjitha luftërave.

Për një kohë, data e Ditës së Veteranëve u ndryshua gjithashtu, dhe kjo i hutonte të gjithë.

Kongresi nënshkroi Billin e Festave Uniforme në vitin 1968 për të siguruar që disa ditë pushime federale – Dita e Veteranëve – do të festohet të hënën. Zyrtarët shpresuan se do të nxiste udhëtimin dhe aktivitetet e tjera familjare gjatë një fundjave të gjatë, e cila do të stimulonte ekonominë.

Për disa arsye të pashpjegueshme, projektligji përcaktoi përkujtimet e Ditës së Veteranëve për të hënën e katërt të çdo muaji tetor.

Më 25 tetor të vitit 1971, u mbajt Dita e parë e Veteranëve sipas këtij projektligji të ri. Nuk jemi të sigurtë se pse u deshën tre vjet për të zbatuar, por jo çuditërisht, kishte shumë konfuz rreth ndryshimit dhe shumë shtete ishin të pakënaqur, duke zgjedhur të vazhdonin ta pranonin ditën siç kishin më parë – në nëntor.

Brenda pak vitesh, u bë shumë e dukshme që shumica e shtetasve të SHBA donin të festonin Ditën e Veteranëve më 11 nëntor, pasi kjo ishte një çështje me rëndësi historike dhe patriotike. Pra, më 20 shtator 1975, Presidenti Gerald Ford nënshkroi një ligj tjetër (e drejta publike 94-97), e cila i ktheu respektimin vjetor në datën e tij fillestare që nga 1978.

Lufta e Parë Botërore ishte një përpjekje shumëkombëshe, kështu që ka kuptim që aleatët tanë gjithashtu donin të festonin veteranët e tyre më 11 nëntor. Megjithatë, emri i ditës dhe llojet e përkujtimeve ndryshojnë.

Kanadaja dhe Australia të dy e quajnë 11 Nëntor “Dita e Përkujtimit”. Mbikëqyrja e Kanadasë është shumë e ngjashme me tonën, me përjashtim të shumicës së qytetarëve të saj vishen lule të kuqe lule kuqe për të nderuar të vdekurit e tyre të luftës. Në Australi, dita është më e ngjashme me Ditën tonë të Përkujtimit.

Britania e Madhe e quan atë “Ditën e Përkujtimit”, por e vëren atë të dielën më të afërt me 11 nëntor me parada, shërbime dhe dy minuta heshtje në Londër për të nderuar ata që humbën jetën e tyre në luftë./a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.