Këmbimi valutor – Dollari forcon pozitat ndaj lekut

TIRANË, 8 nëntor /ATSH/ – Në tregun valutor vendas dollari amerikan ka forcuar pozitat në këmbim me lekun, ndërsa euro këmbehet sa një ditë më parë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet me 124,80 lekë, ndërsa monedha e gjelbër amerikane ka fituar të enjten 0,56 lekë më shumë se një ditë më parë, duke u këmbyer me 129,23 lekë.

Në tregun valutor pozitat i ka forcuar me 0,3 lekë dhe paundi britanik, i cili këmbehet me 143,22 lekë, ndërsa franga zvicerane këmbehet 108,95 lekë ose 0,19 lekë më pak se një ditë më parë.

Përditësimi i fundit: 08.11.2018  11:57:40

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 109.23 +0.56
Euro EUR 124.80 0.00
Poundi britanik GBP 143.22 +0.15
Franga zvicerane CHF 108.95 -0.19
Jeni japonez (100) JPY 96.06 -0.10
Dollari australian AUD 79.54 +0.40
Dollari kanadez CAD 83.41 +0.30
Korona suedeze SEK 12.16 +0.07
Korona norvegjeze NOK 13.10 +0.01
Korona daneze DKK 16.72 -0.02
SDR SDR 152.08 +1.22
Ari (OZ 1) XAU 133581.73 -501.84
Argjend (OZ 1) XAG 1577.28 -19.19
Juani kinez (onshore) CNY 15.76 +0.04
Juani kinez (offshore) CNH 15.77 +0.05
Lira turke TRY 20.08 -0.27

 

/m.m/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.