Projektet e BE-së, 9.7 milionë euro për Kukësin dhe Lezhën

Projektet e BE-së, 9.7 milionë euro për Kukësin dhe Lezhën

Projektet e BE-së, 9.7 milionë euro për Kukësin dhe Lezhënhttp://ata.gov.al/2018/11/03/projektet-e-be-se-9-7-milione-euro-per-kukesin-dhe-lezhen/Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, theksoi se “projektet e rajoneve të Kukësit, Lezhës, Pejës, Gjakovës dhe Prizrenit do të nxisin bashkëpunimin mes individëve, institucioneve dhe komuniteteve, në fusha si mjedisi, turizmi, rinia etj”.

Posted by Agjencia Telegrafike Shqiptare on E shtunë, 3 Nëntor 2018

TIRANË, 3 nëntor/ATSH/- Përmirësimi i jetës dhe ndërlidhja e njerëzve në zonat ndërkufitare mes Shqipërisë e Kosovës është synimi i fondit prej 1.2 milionë euro të Bashkimit Europian për programin IPA CBC Shqipëri-Kosovë 2014-2020.

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, theksoi se “projektet e rajoneve të Kukësit, Lezhës, Pejës, Gjakovës dhe Prizrenit do të nxisin bashkëpunimin mes individëve, institucioneve dhe komuniteteve, në fusha si mjedisi, turizmi, rinia etj”.

Fondi për Kukësin dhe Lezhën me një shifër prej 9.7 milionë euro, do të konsistojë në projekte për mjedisin , turizmin nxitjen e integrimit të të rinjve.

Në vitin 2018, 5 projekte fituese me 2.2 milionë euro do të jenë për mbrojtjen dhe vlerësimin e nxitjes e trashëgimisë natyrore, kulturore dhe turizmit si një mundësi për zhvillimin ekonomik të zonës, si dhe nxitjen e integrimit socio-ekonomik të të rinjve./k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.