“Rodon 4”, relikti i anijes që i shtohet zbulimeve në Kepin e Rodonit

TIRANË, 29 tetor/ATSH/- Relikti i një anijeje që i përket periudhës postmedioevale ka dalë në dritë ditët e fundit në bregdetin e Kepit të Rodonit.

Relikti me gjatësi rreth 20 metra u zbulua shumë pranë vijës së ujit dhe i është nënshtruar pastrimit, fotografimit dhe matjeve të kujdesshme, që synojnë të kuptojnë mënyrën se si ndërtoheshin anijet në kohë të ndryshme.

Arkeologu nënujor Adrian Anastasi, i cili drejton projektin për përpilimin e hartës arkeologjike nënujore tha për Autoritetin Portual Durrës se ai është emërtuar “Rodon 4” dhe është zbuluar pas tre relikteve të tjerë.

Dr. Anastasi tha se “më shumë se 2300 vjet më parë këto anije, të cilat i emërtuam simbolikisht “Rodon 1” dhe “Rodon 2”, besohet se transportonin drejt Durrësit dhe destinacioneve të tjera mesdhetare ngarkesa të përziera edhe me amfora, apo tulla, tjegulla e qeramikë fine, të prodhuara me baltë nga qyteti antik i Durrësit”.

“Ky është vetëm fillimi i surprizave në një nga zonat më të bukura dhe më pak të njohura të bregdetit shqiptar”, – tha dr. Adrian Anastasi./k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.