Masa e Sigurisë/ Ish-deputetët kërkojnë ndarje të çështjes nga “Avdylaj”

TIRANË, 24 tetor/ATSH- A. Fortuzi/- Dy ish-deputetët socialist, Arben Çuko dhe Arben Ndoka janë paraqitur të mërkurën në Gjykatën e Krimeve të Rënda për t’u njohur me masën e sigurisë ndaj tyre. Arrestimi i Çukos dhe Ndokës u bë në kuadër të operacionit “Vol-Vo 4”, ku goditën katër grupe kriminale, duke u arrestuar në total 27 persona.

Gjatë seancës, dy ish-deputetët kanë kërkuar veçimin e çështjes. Ndoka dhe Çuko kanë kërkuar të gjykohen veças nga personat e tjerë të arrestuar gjatë operacionit “Vol-vo 4”.
“Ne nuk kemi lidhje me grupin e të arrestuarve, ndaj kërkojmë të gjykohemi veç”, kanë thënë ata, por gjykata e ka refuzuar këtë kërkesë.

Emrat e dy ish-deputetëve kanë dalë nga përgjimet e Prokurorisë prej vitit 2016 ndaj grupit të vëllezërve Avdyli që trafikonte drogë nga Shijaku.

Në kuadër të operacionit “Vol-vo 4” janë arrestuar 27 persona për të cilët merren sot masat e sigurisë.

Të arrestuarit për masë sigurie

 1. Hajri Seferi
  2. Jasin Kala (alias Jasin Avdyli)
  3. Shkëlqim Avdyli
  4. Astrit Avdyli (alias Sulejmani)
  5. Saimir Gjepali
  6. Altin Avdyli
  7. Jasin Avdyli
  8. Fatos Llaftiu
  9. Denis Llaftiu
  10. Esat Mehmeti
  11. Saimir Sulejmani
  12. Elis Guri
  13. Ilirjan Prifti
  14. Petro Kuci (alias Abedin Kuci )
  15. Bledar Koci
  16. Ardit Gjyriqi
  17. Elton Shehaj
  18. Armand Spiro
  19. Arben Cuko
  20. Artur Balla
  21. Arben Ndoka
  22. Gjevi Ndoka (alias Xhevair)
  23. Bledi Ndokaj
  24. Lule Zeneli
  25. Luigj Paloka
  26. Kol Lleshi
  27. Vlash Gazulli
  28. Zef Ndoka
  29. Mimoza Ndoka
  30. Paulin Simoni
  31. Vasil Nika
  32. Genc Zeneli
  33. Marjeta Perskura
  34. Zef Lazri
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.