Vendet europiane që dënojnë shpifjen me burg

TIRANË, 17 tetor /ATSH/ – Instituti Ndërkombëtar i Medias (International Press Institute), rrjet prestigjioz ndërkombëtar mediatik për lirinë e medias, jep një pasqyrë të të gjitha vendeve që e dënojnë shpifjen me burgim.

Pjesa më e madhe e shteteve të Europës e dënojnë me burgim shpifjen.

Vendet që dënojnë shpifjen me burg Vendet që nuk dënojnë shpifjen me burg
Gjermania Franca
Holanda Bullgaria
Belgjika Kroacia
Austria Serbia
Spanja
Italia
Suedia
Danimarka
Finlanda
Portugalia
Greqia
Islanda
Turqia
Polonia
Letonia
Lituania
Republika Çeke
Sllovakia
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.