PARIS – Macron ristrukturon qeverinë franceze

PARIS, 16 tetor /ATSH-ANSA/ – Më poshtë vijon ristrukturimi i qeverisë franceze, dy javë pas dorëheqjes së ministrit të Brendshëm, Gerard Collomb:

Lënë detyrën Jacques Mezard, ministër i Kohezionit Territorial, Franjoise Nyssen (e Kulturës), Stephane Travert (i Bujqësisë), Delphine Geny-Stephann, nënsekretare e Ekonomisë, ndërkohë që Jean-Michel Blanquer, ministër i Arsimit Kombëtar, bëhet ministër i Rinisë.

Christophe Castaner është ministri i ri i Brendshëm, ndërsa Jacqueline Gourault, ish-nënsekretare e Brendshme, bëhet ministre e Kohezionit dhe Territoreve.

Sebastien Lecornu është ministri i ri i Komuniteteve Territoriale, ndërsa Julien Denormandie është ministër përgjegjës për Qytetin dhe Strehimin.

Franck Riester merr postin e ministrit të Kulturës.

Didier Guillaume, do të jetë ministri i Bujqësisë, ndërsa Marc Fesneau është ministër përgjegjës për marrëdhëniet me Parlamentin.

Marlene Schiappa, aktualisht ministre për Shanset e Barabarta merr edhe kompetencat për Luftën kundër Diskriminimit.

Emmanuelle Wargon është ministri i ri i Tranzicionit Ekologjik dhe Christelle Dubos, nënsekretare për Solidaritet dhe Shëndetësi./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.