LONDËR – May përballet me kërcënimin për dorëheqje të disa ministrave

LONDËR, 12 tetor /ATSH-AFP/ – Disa ministra kërcënuan kryeministren Theresa May me dorëheqje pasi u informuan për disa lëshime që ajo do të ishte e gatshme të bënte në lidhje me Brexit për arritjen e një marrëveshje me BE-në, raportuan sot gazetat britanike.

Të enjten pasdite, Theresa May mblodhi ministrat kryesorë për t’i përditësuar me përparimin e diskutimeve që po zhvillohen midis Londrës dhe Brukselit për të përgatitur ”divorcin” e tyre, parashikuar më 29 mars 2019.

Sipas së përditshmes ‘’The Daily Telegraph’’, ajo do t’u ketë paraqitur një propozim që parashikonte qëndrimin e Britanisë së Madhe në një bashkim doganor me BE-në derisa të arrihej një marrëveshje për marrëdhëniet e ardhshme tregtare, edhe pas një periudhe të tranzicionit postBrexit, që pritet të përfundojë në fund të dhjetorit 2020./ / v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.