SHBA – Trump paralajmëron Kinën se mund ta godasë edhe më fuqishëm ekonominë e saj

162

UASHINGTON, 11 tetor /ATSH-DPA/ – Presidenti amerikan, Donald Trump paralajmëroi sot se mund të bëjë shumë më shumë për të goditur ekonominë e Kinës.

“Ekonomia e tyre ka rënë ndjeshëm dhe unë mund të bëjë shumë më shumë nëse dua”, tha Trump për një intervistë në “Fox News”.

“Nuk dua ta bëjë këtë, por ata duhet të ulen në tavolinë”, vazhdoi ai.

Trump akuzon Pekinin se është angazhuar në praktika të padrejta tregtia, përfshirë transferim të teknologjisë me forcë dhe vjedhje të pronës intelektuale.

Ai ka vendosur tarifa doganore me vlerë rreth 250 milionë dollarë. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.