“Rock & Roll Hall of Fame 20” shpall listën e të nominuarve

TIRANË,11 tetor /ATSH/ – ”Rock & Roll Hall of Fame 20” nxori listën e të nominuarve. Midis tyre ka kandidatë të rinj dhe të vjetër.

Për herë të parë në listë janë futur Def Leppard, Devo, John Prine, Roxy Music, Stevie Nicks dhe Todd Rundgren.

Ndërsa LL Cool J dhe grupi “Kraftwerk” janë pjesë e listës për të katërtën herë.

Të nominuarit e tjerë këtë vit janë Janet Jackson, MC5, Radiohead, Rage Against The Machine, Rufi me Chaka Khan, The Cure dhe Zombies.

Për të qenë i përshtatshëm, një artist apo grup duhet të ketë publikuar regjistrimin e parë të paktën 25 vite përpara vitit të nominimit.

Fansat përsëri do të ketë mundësinë të votojnë për të preferuarin e tyre. Ata mund të votojnë në Rockhall.com deri më 9 dhjetor, për kandidatin që beson se e meriton të jetë pjesë e familjes së Hall of Fame Rock and Roll.

Pesë artistët kryesorë që do përzgjidhen nga publiku do t’i nënshtrohen përsëri një votimi që zgjat vetëm një ditë.

Fituesi shpallet në dhjetor. Ceremonia e prezantimit të fituesit, do të mbahet në Qendrën Barclays në Brooklyn, New York më 29 mars 2019./a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.