Restaurohen fragmente të pikturës murale së Kishës së Shën e Premtes në Valsh

Restaurohen fragmente të pikturës murale së Kishës së Shën e Premtes në Valsh

Restaurohen fragmente të pikturës murale së Kishës së Shën e Premtes në Valshhttps://ata.gov.al/2018/10/11/restaurohen-fragmente-te-piktures-murale-se-kishes-se-shen-e-premtes-ne-valsh/Pikturat murale të kësaj kishe mbajnë autorësinë e mjeshtrit të njohur të shek. të 16-të, Onufrit.

Posted by Agjencia Telegrafike Shqiptare on E enjte, 11 Tetor 2018

TIRANË, 11 tetor/ATSH/- Specialistët e sektorit të artit pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës janë duke kryer ndërhyrje restauruese dhe konsoliduese në afreskun e Kishës së Shën e Premtes në Valsh, Elbasan.

Pikturat murale të kësaj kishe mbajnë autorësinë e mjeshtrit të njohur të shek. të 16-të, Onufrit.

Restaurimi i fragmenteve të pikturës murale është një proces tepër delikat, i cili ka nisur me gjetjen e copëzave në kishë, më tej me punën në laboratorin e restaurimit të veprave të artit, për të vijuan me vendosjen në vepër të fragmenteve të dëmtuara.

/z.tosku/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.