Mbyllja e lojërave të fatit, Veliaj: Vendimi më i guximshëm në dobi të familjeve shqiptare

TIRANË, 11 tetor /ATSH/ – Nga 1 janari nuk do të shikoni asnjë pikë bastesh apo kazino në Tiranë dhe në gjithë territorin e Shqipërisë. Vendimi i qeverisë për të mos lejuar hapjen e bizneseve të lojërave të fatit është përshëndetur nga kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili përmes një postimi në “Twitter”, shkruan se ndalimi me ligj i pikave të basteve e kazinove, është vendimi më fisnik e i guximshëm në dobi të familjeve shqiptare.

“Qeverisja e Edi Ramës i ka sjellë shumë të mira këtij vendi e më mirë se unë për këtë do flasë historia! Ama ndalimi me ligj i pikave të basteve e kazinove, është vendimi me fisnik e i guximshëm në dobi të familjeve shqiptare! Mezi pres Janarin 2019, bashkia Tiranë pa baste”, shkruan Veliaj.

Me qëllim largimin e të rinjve prej fenomeneve negative që kanë prekur shoqërinë shqiptare në këto vite tranzicioni, një nga masat që ka marrë bashkia e Tiranës këto tre vite ka qenë dhe rehabilitimi i terreneve sportive në shkolla dhe rikthimi i bibliotekave nëpër lagje.

Ndërkohë, Tirana është qyteti i parë në Shqipëri që ka nisur zbatimin e projektit të shkollave si qendra komunitare, duke shfrytëzuar mjediset sportive të shkollave 9-vjeçare e të mesme të qytetit për komunitetin pas përfundimit të mësimit.

/gj.mima/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.