FOTO -Maratona e Tiranës, triumfojnë Luiza Gega dhe sportistët nga Kenia

285

FOTO -Maratona e Tiranës, triumfojnë Luiza Gega dhe sportistët nga Kenia

Abel Kibet Rop dhe Luiza Gega janë fituesit e garës në 21 km në edicionin e tretë të maratonës së Tiranës. Abel Kibet Rop nga Kenia e përfundoi garën për 01:05’,13’’, ndërsa rekordmenia shqiptare Luiza Gega arriti finishin e 21 kilometrave për 01:14’, 18’’. Duhet thënë se gara e 21 km për meshkuj u dominua nga sportistët kenianë të cilët plotësuan edhe dy vendet e tjera të podiumit.

Posted by Agjencia Telegrafike Shqiptare on E diel, 7 Tetor 2018

TIRANË, 7 tetor /ATSH/ Abel Kibet Rop dhe Luiza Gega janë fituesit e garës në 21 km në edicionin e tretë të maratonës së Tiranës.  Abel Kibet Rop nga Kenia e përfundoi garën për 01:05’,13’’, ndërsa rekordmenia shqiptare Luiza Gega arriti finishin e 21 kilometrave për 01:14’, 18’’. Duhet thënë se gara e 21 km për meshkuj u dominua nga sportistët kenianë të cilët plotësuan edhe dy vendet e tjera të podiumit.

Nelson Kipkogei Kerutich nga Kenia dhe Ruth Nundu Mbatha po nga Kenia ishin fituesit e garës në kategorinë “Tirana 10K”, prej 10 km. Kerutich arriti të fitoi garën e 10 km për meshkuj duke e përshkruar gjithë itinerarin për 32 minuta e 31 sekonda, Mbatha fitoi garën për femra duke përshkruar 10 km për 36 minuta e 46 sekonda.

Fitues i garës i garës për personat më aftësi të kufizuara, “We Too” u shpall Bledar Suxha.

Fituesit e Maratonës së Tiranës 2018

Kategoria Half Marathon (21, 0975 km) 

Femra 21 km :

Vendi i I – Luiza Gega (Shqipëri) 01: 14’’ 18’’

Vendi i II – Agnes Chebet (Kenia) 01: 14’ 56’’

Vend i III – Christine Moraa Oigo (Kenia) 01: 15’ 59’’

Meshkuj 21 km:

Vendi i I  – Abel Kibet Rop (Kenia) 01: 05’ 13’’

Vendi i II – Hosea Kiplagat Tuei (Kenia) 01:05’ 45’’

Vend i III – Evans Kipngetich Tanui (Kenia) 01: 07’ 12’’

Kategoria “Tirana 10K”

Femra 10 km:

Vendi i I – Ruth Nundu Mbatha (Kenia)  00: 36’ 41’’

Vendi i II – Hellen Jepkosgei Kimutai (Kenia) 00: 37’ 19”

Vend i III – Zita Kecser (Hungari)  00: 38’ 10’’

Meshkuj 10 km:

Vendi i I – Nelson Kipkogei Cherutich (Kenia)  00:32’ 31’’

Vendi i II – Matheë Kosgei (Kenia) 00: 32’, 59’’

Vend i III – Moses Kipruto Kibire (Kenia) 00:33’ 20’’

Kategoria “We too”

Vendi i I – Bledar Suxha (Shqipëri) 00:12’ 00’’

Vendi i II – Erblin Karaj (Shqipëria) 00: 12’ 08’’

Vendi i III – Dovlet Xhangolli 00:12’ 17’’

/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.