TEKNOLOGJI – Elkann: Fiat dhe Waymo do të ofrojnë shërbimin e parë në botë të robotëve-taksi

TORINO, 1 tetor /ATSH-ANSA/ – Marka italiane për prodhimin e makinave “Fiat” në bashkëpunim me kompaninë “Pacifiku Waymo” realizoi produktin makina pa drejtues, njoftoi presidenti i grupit Fiat, John Elkann.

”Partneriteti ynë me Waymo, një kompani e +Google+ që merret me programet për makina pa drejtues, është vazhdimisht në zhvillim, aq shumë saqë këtë vit do të hedhin në treg 62 000 modele hibrid Pacifica, të cilat do të përdoren për shërbimin e parë në botë të robotëve-taksi”, tha John Elkann në takimin me Kavalierët e Punës, në Muzeun e automobilave në Torino.   /os/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.