ZVICËR – Votohet në referendum pro ndalimit të burkas

161

ZYRIH, 23 shtator /ATSH-AFP/ – Dy të tretat e banorëve të kantonit zviceran të Sant Gal votuan sot pro ndalimit të burkas në hapësirat publike në rajonin e tyre, një ligj që është në fuqi që prej korrikut 2016 në kantonin fqinj të Tesinit.

Në kantonin e Sant Gal (verilindje), rreth 67% e votuesve dhanë miratimin e tyre për ligjin mbi burkan që ishte miratuar më parë nga parlamenti rajonal me mbështetjen e së djathtës populiste dhe qendrës, por që të Gjelbërtit dhe Rinia Socialiste e kishin bllokuar aplikimin e tij duke nëdrmarrë iniciativën e këtij referendumi, sipas rezultateve zyrtare.

Të gjithë votuesit e Konfederatës Zvicerane pritet të shprehen mbi këtë çështje në nivel kombëtar, me shumë mundësi vitin tjetër. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.