AUTOMJETE – “Porsche” bëhet prodhuesi i parë gjerman që heq dorë nga diesel

BERLIN, 23 shtator /ATSH-AFP/ – Prodhuesi gjerman i automjeteve luksoze “Porsche” nuk do të prodhojë më modele me motor diesel, njoftoi pronari i tij, duke u bërë kështu prodhuesi i parë gjerman që hedh këtë hap, tre vite pas fillimit të skandalit të motorëve të trukuar nga shtëpia e tij nënë “Vokswagen”.

“Tashmë nuk do të ketë më diesel tek Porche”, deklaroi për të përditshmen “Bild”, Oliver Blume.

Ai thekson se “do të përqëndrohet në motorët me benzinë dhe hibridë si dhe duke filluar nga viti 2019 në automjete krejtësisht elektrike”. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.