Vetingu në politikë, Rama – Bashës: Dikur thoshe se “Venecia” ishte taban i standardeve europiane

TIRANË, 21 shtator/ATSH – A. Fortuzi/ – Opozita prej ditësh tashmë kërkon veting në politikë, ndërsa ka depozituar në Kuvend dhe draftin përkatës ligjor. Kreu i Qeverisë, Edi Rama ka nënvizuar se ky draft do t’i dërgohet Venecias, por kreu i pozitës nuk u shpreh dakord me këtë ide të Kryeministrit, duke theksuar se nuk ka kohë për Komisionin e Venecias.

Kreu i qeverisë përmes një videoje në “Facebook”, ka ironizuar me një episod nga filmi “Edhe ashtu edhe kështu” duke simbolizuar me anë klounit qëndrimin e liderit të opozitës lidhur me këtë çështje. Kryeministri “zbuloi” dhe një deklaratë të Bashës kur në vitin 2016 deklaronte se, në kuadër të Vetingut në Drejtësi, “rekomandimet e Venecias janë tabani i standardeve europiane poshtë të cilave nuk mund të zbresë askush”.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/488342591642827/

/e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.