SHBA – Topa me… kanabis në plazhet e Floridas?!

MAJEMI, 21 shtator /ATSH-AFP/ – Turistët që merrnin rreze në plazhet e Floridas panë të lundronin javët e fundit topa të mbushur me kanabis të sjellë nga batica.

Por, policia ndërhyri menjëherë dhe as që u bë fjalë që ata të prekeshin.

Një anije trafikantësh që është përmbysur? Një parashutim i gabuar?

“Është e vështirë të dihet aktualisht nga vijnë këto topa me kanabis”, njoftoi sot zëdhënësi i policisë së qarkut Sant Xhons, në veri të Floridas.

Në total, autoritetet e tre qarqeve të Floridës, Sant Xhons, Voluzia dhe Flagler, kanë ”peshkuar” rreth 90 kilogramë kanabis, ndonëse pesha reale është më e ulët, sepse ngarkesa ishte me lagështirë.

Ndonëse në Florida është i ligjshëm përdorimi terapeutik i kanabisit, forcat e policisë u kërkuan të gjithë persnave që gjejnë rastësisht këto pako, që t’i lajmërojnë./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.