SOFT NEWS – Ende ndalohen… këngët?

PNOM PEN, 19 shtator /ATSH-DPA/ – Qeveria kamboxhiane ka ndaluar një baladë khmeriane, që bënte fjalë për kushtet e këqija të punës me të cilat ballafaqoheshin punëtorët vendas, njoftoi sot media lokale.

”Kënga e titulluar ‘Only True Love Remained’ (Vetëm dashuria e vërtetë mbetet’) tregon historinë e një gruaje të joshur në punë si një shërbëtore me një rrogë të mirë, vetëm për argëtim për njerëzit e këqinj që abuzojnë me gratë”, sipas tekstit të qeverisë kamboxhiane.

Ministria kamboxhiane e Punës tha në një deklaratë të hënën se kënga mund të ketë pasqyruar realitetin vite më parë, por sot jeta e punëtorëve është përmirësuar sepse qeveria u ka dhënë atyre mbrojtje dhe të drejta të plota.

Ministria e Informacionit urdhëroi të gjitha mediat të ndalonin transmetimin e këngës në mënyrë që “të parandalonin efektet negative mbi ndjenjat dhe dinjitetin e punëtorëve, ndërkohë që qeveria po përqendrohet tek ata për t’u dhënë atyre të drejta të plota”, raportoi ”Khmer Times”.

Këngëtarja Keo Chansamphors, e cila e këndoi për herë të parë këtë ​​këngë para 10 vitesh, tha se ajo pasqyron ngjarje të vërteta./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.