“Corriere della Sera”: Berati, Gjirokastra dhe Prizreni ndër 20 qytetet për t’u vizituar në vjeshtë

TIRANË, 18 shtator/ATSH/ – Qytete mesjetare, kështjella të lashta, arkitektura osmane, mbetje romake dhe peizazhe magjepsës: Ballkani është destinacioni i ri i modës për t’u vizituar në Europë, shkruan në artikullin e publikuar në rubrikën “Dove”, në gazetën italiane “Corriere della Serra” gazetarja Francesca Masotti.

Nga qytetet më të bukura të Piranit, Dubrovnikut dhe Kotorrit, përgjatë bregut të Adriatikut, në Prizren, kryeqyteti kulturor i Kosovës, në qytetet otomane të Beratit dhe Gjirokastrës, në Shqipëri, Gadishulli i Ballkanit është një surprizë e vazhdueshme, për të vizituar tani, turmat janë arkivuar si dhe temperaturat e larta të verës, përpara se të gjithë të jenë të vetëdijshëm për bukurinë e saj.

Në galerinë e fotove janë përshkruar 20 vendet për të vizituar në Ballkan këtë vjeshtë për fundjavën e parë të sezonit më romantik të vitit, si Bled, Pirano, Lubjana në Slloveni, Spliti dhe Dubrovniku, në Kroaci, Mostari, Sarajeva në Bosnjë, Kotorri e Budva në Malin e Zi, Subotica e Beogradi në Serbi, Prizreni në Kosovë, Gjirokastra e Berati në Shqipëri, Ohri e Shkupi në Maqedoni, Sibiu, Bukureshti e Po në Rumani, Polvdivi e Sofja në Bullgari.

Gjirokastra, Shqipëri

Qyteti-muze i Shqipërisë është një perlë e vërtetë e fshehur në jug të vendit, vetëm disa kilometra larg kufirit grek. Atdheu i dy burrave më të famshëm shqiptarë të të gjitha kohërave, diktatorit Enver Hoxha dhe shkrimtarit Ismail Kadare, Gjirokastra është një destinacion i domosdoshëm, falë arkitekturës së stilit osman, çarshisë së vjetër të rinovuar kohët e fundit dhe kështjellës me pamje të mahnitshme të qytetit dhe malet përreth.

Berati, Shqipëri

E quajnë “qyteti i një mbi një dritareve”, për shkak të pikave të shumta të dritës mbi fasadat e bardha të ndërtesave tradicionale osmane: Berati është një nga destinacionet më të këndshme në Ballkan, lehtësisht të arritshme nga kryeqyteti, Tirana. Për të vizituar dy lagjet historike të Goricës, traditën e krishterë dhe Mangalemin, të traditës myslimane dhe kështjellën ku ndodhen kishat bizantine dhe mbetjet e xhamive të lashta.

Prizreni, Kosovë

Përkundër asaj që mund të mendohet, Kosova fsheh thesare të vërteta të panjohura për shumicën e njerëzve. Ashtu si qyteti i Prizrenit, një gur i arkitekturës osmane që ndodhet në jug të vendit. Shtëpitë tradicionale, urat prej guri, kishat dhe xhamitë për aq sa syri mund të shohë: Prizreni është një prej gurëve të fshehur ballkanikë. Për ta admiruar atë nga lart është e nevojshme për të arritur në kështjellë. Më mirë në perëndim të diellit kur qielli jep pamje magjike./k.s/ /a.g/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.