BM – Katari blen 24 avionë luftarakë “Eurofighter”

LONDËR, 18 shtator /ATSH-AFP/ – Kontrata e nënshkruar nga Katari për blerjen e 24 avionëve luftarakë “Typhoon Eurofighter” hyri sot në fuqi, njoftoi kompania BAE që mori pjesën e parë të pagesës së një kontrate prej 5 miliardë sterlinash.

“Kjo kontratë prej rreth 5 miliardë sterlinash (5,6 miliardë euro) hyri në fuqi kur morrëm pjesën e parë të pagesës sot”, shpjegoi në një komunikatë kompania britanike e armatimeve, anëtare e konsorciumit europian “Eurofighter” bashkë me francezin “Airbus” dhe italianin “Finmeccanica”.

Marrëveshja parashikon jo vetëm dhënien e 24 “Eurofighter” por edhe nëntë avionë trajnimi të përparuar të tipit “Hawk”, si dhe shërbimet përkatëse.

“Avionët pritet të fillojnë të livrohen duke filluar nga viti 2022”, theksoi kompania e prodhimit të avionëve. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.