Euro rikuperon pozitat në këmbim me lekun

TIRANË, 13 shtator /ATSH/ – Në tregun e këmbimit valutor, monedha e përbashkët euro po vijon këtë javë të rikuperojë pozitat në këmbim me lekun, duke shënuar një rritje të fortë të enjten, në nivelin më të lartë që nga fillimi i qershorit.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 126.74 lekë, duke u rritur me 0.1 lekë në krahasim me ditën e mëparshme. Ky është niveli më i lartë në treg, që nga koha kur euro kërceu në 128 lekë, si rrjedhojë e ndërhyrjeve të Bankës së Shqipërisë, që tërhoqi valutë nga tregu, pasi monedha e përbashkët nisi një rënie të pakontrolluar, duke zbritur deri në 124.17 lekë, niveli më i ulët në 10 vjet.

Aktorët e tregut pohojnë se forcimi i euros është sezonal, pas rënies së ai pëson gjithnjë në muajt e verës, të ndikuara nga fluksi i prurjeve të emigrantëve dhe turistëve. Por sipas tyre aktualisht euro po forcon pozitat favorizuar nga dhe nga forcimi i saj në bursat ndërkombëtare.

Ndërsa dollari ka humbur pikë sot, duke u këmbyer me 109.08 lekë, 0.14 lekë më pak se dita e mëparshme.

Përditësimi i fundit: 13.09.2018  11:57:17
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 109.08 -0.14
Euro EUR 126.74 +0.10
Poundi Britanik GBP 142.32 0.00
Franga Zvicerane CHF 112.47 +0.22
Jeni Japonez (100) JPY 97.89 -0.12
Dollari Australian AUD 78.31 +0.57
Dollari Kanadez CAD 83.83 +0.16
Korona Suedeze SEK 12.14 +0.05
Korona Norvegjeze NOK 13.21 +0.06
Korona Daneze DKK 16.99 +0.01
SDR SDR 152.34 -0.24
Ari(OZ 1) XAU 131561.39 +843.62
Argjend(OZ 1) XAG 1551.12 +2.71
Juani Kinez (onshore) CNY 15.93 +0.02
Juani Kinez (offshore) CNH 15.93 +0.04
Lira Turke TRY 16.76 -0.34

 

e.xh/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.