GREQI – Cipras premton rritje pagash dhe ulje taksash

ATHINË, 9 shtator /ATSH-DPA/ – Kryeministri grek, Aleksis Cipras premtoi dje se do të rriste pagat dhe pensionet muajt e ardhshëm si edhe do të ulte taksat, përderisa vendi kishte kryer reformat e kërkuara financiare dhe programi i daljes nga kriza kishte marrë fund.

”Të gjitha masat për rritjen e nivelit të jetesës do të merren në përputhje me kreditorët”, deklaroi dje Cipras gjatë hapjes së një panairi tregtar në qytetin e Selanikut.

“Ne jemi të vendosur të zbatojmë marrëveshjet me kreditorët”, theksoi ai.

Sidoqoftë, hapja e këtij panari u shoqërua me protestën e mijëra qytetarëve në rrugët e qytetit port kundër masave shtrënguese ekonomike dhe papunësisë.

Në shumë pankarta lexohej ”Duam punë dhe jo taksa pa fund”.

Cipas tha se pritet që ekonomia greke të rritej 2,5% dhe se papunësia, që ka qenë 27,5%, aktualisht ishte 19%.

”Papunësia do të reduktohet 10% gjatë pesë viteve të ardhshme”, shtoi ai./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.