Apoloni, 36 478 vizitorë gjatë periudhës janar-gusht 2018

TIRANË, 1 Shtator/ATSH/ – Parku Arkeologjik i Apolonisë është vizituar nga mbi 36 478 vizitorë gjatë muajve janar – gusht 2018.

Sipas shifrave të publikuara nga Ministria e Kulturës, gjatë kësaj periudhe ka pasur një rritje të konsiderueshme të vizitorëve, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2017, ku u vizitua nga 21 117 vizitorë.

Parku Arkeologjik Kombëtar i Apolonisë, përveç vizitorëve që janë në rritje, ofron edhe shërbim cilësor me vendosjen e biletarisë elektronike. Ai është një nga 7 sitet e vendosura në sistem.

Apolonia në Fier është një nga sitet më të rëndësishme të Shqipërisë, por edhe një nga qytetet më të mëdhenj në botën antike. Si një nga 27 Apolonit e pellgut të Mesdheut, ajo paraqet  vlerat e trashëgimisë tonë arkeologjike./k.s//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.