FOTO/ Moda, tendencat e vjeshtë-dimër 2018

TIRANË, 28 gusht/ATSH/- Me ngjyra, i sofistkuar, romantik dhe me imagjinatë. Kjo është garderoba e vjeshtë-dimër 2018, një përqëndrim i stilit dhe feminilitetit që do të na shoqërojë gjatë sezonit të ftohtë.

Jeni kthyer të gjitha në qytet dhe keni hequr kostumet e banjës dhe fustanet e lehta, ka ardhur momenti të shqyrtoni se çfarë do të vishni nga tani deri në muajt e ardhshëm.

Ja disa nga tendencat më të kërkuara të veshjeve dhe aksesorëve të parë në pasarelat e New York, Londrës, Milanos dhe Parisit mes shkurtit dhe marsit, që t’i vendosni në listën e blerjeve.

Jeni gati të zbuloni të rejat e fundit? Fillojmë :

Fustane

Nga fustani i ngushtë tek ai i gjatë, fustanet e koleksioneve të reja janë një himn për luksin pa kohë tipike për veshjet me gjelbërim të përjetshëm. Shembuj të kësaj janë fustanet e Emporio Armani – nga linja ultra-klasike, me një prerje të thellë dhe detaje zbukurimi – dhe fustani në model këmishe i Christian Dior me një rrip lëkure në mes. Propozimet sezonale përfshijnë edhe veshjet romantike me lule si ato të Tory Burch dhe atij me thekë dhe me dantellë, si i Givenchy.

Palltot

Veshje oversize dhe linja të pastra: këto janë parakushtet esenciale për veshjet e modës. Pavarësisht nëse është janë pardesy pariziene ose mantel i gjithanshëm, fjalë kalimi është rehatia. Edhe xhaketa është rishikuar si një çelës i relaksuar, me vëllime më të mëdha dhe më të buta, ashtu si peliçja. Ngjyra luan një rol të madh dhe varion nga nuanca intensive deri në ato neutrale si kamel, gri dhe e zezë. Merrni frymëzim nga koleksionet e Miu Miu, Derek Lam, Givenchy, N.21 dhe Saint Laurent.

Xhaketat

Propozimet në lidhje me xhaketat janë shumë dhe kthejnë syrin nga e kaluara. Thjesht mendoni për xhaketën e zezë dhe shijen e saj të padiskutueshme, e cila për gati një shekull e bën atë një artikull të domosdoshëm në çdo koleksion. Dimri i ardhshëm i vjeshtës nuk është përjashtim dhe që nga Roberto Cavalli deri tek Christian Dior, ka shumë stilistë që sjellin propozimet personale. Nuk mungojnë xhaketat xhins, ose ato bon ton dhe parkas, siç dëshmohet nga Dries Van Noten, Chanel dhe Elie Saab.

Pantallonat

Pantallonat gjatë stinës së vjeshtës do të jenë të gjera, të ngushta sipër e të gjera poshtë, prej kamoshi ose lëkure; zgjedhin modelin që preferoni, por zgjidhni me bel të lartë. Ky është emëruesi i përbashkët që i jep një kthesë retro dimrit, duke sjellë në mendje divat e të kaluarës si Marlene Dietrich dhe Katherine Hepburn, të cilët e kanë bërë atë një “uniformë” me një bukuri të papërmbajtshme. Propozimet tona të preferuara? Ato të Chloé, Emporio Armani, Marco De Vincenzo dhe Trussardi.

Fundet

Fundet e ngushta dhe minifundet me motive grafike ; janë ato protagonistet e e padiskutueshme të garderobës dimërore.
Për t’u veshur me xhaketa, siç sugjerojnë Emporio Armani e Lanvin – ose për tu kombinuar me bluza kashmir për një efekt rastësor shik. Hapësirë edhe për fundet me pala, më mirë nëse janë në tone pastel ((Balenciaga) dhe për ato shumë të gjata për t’u kombinuar me këmisha dhe atlete (Carolina Herrera).

Pulovrat

Kundër të ftohtit, pulovrat për dimër janë komode , të buta dhe super të rehatshme. Ndjekëset e modës përtej oqeanit çmenden dhe mjafton ti hedhësh një sy instagramit të tyre për të marrë një ide për simpatinë e pulovrave prej leshi. Disa nga modelet më të bukura vijnë nga sfilatat e fundit të modës, të tilla si fustani rozë me një sup jashtë i Vivienne ëestëood ose nga pulovra e Ports 1961 me mëngë të mëdha. I shkëlqyeshëm interpretimi i Kenzo, i Ermanno Scervino, ndërsa Oscar de la Renta revolucionon vëllime dhe përmasa me lesh të punuar me dorë.

Xhins

170 vjet dhe nuk i ndjeni: xhinset vazhdojnë të jenë një veshje e domosdoshme dhe e domosdoshme, falë shkathtësisë që i ka dalluar gjithmonë. Dhe në qoftë se më parë ishin minatorët, punëtorët dhe cowboys t’i vishnin ato, sot xhinset vijnë në mënyrë shumë më krijuese, me modele të shumta sezonale. Zadig & Voltaire, Balmain dhe Etro i duan ato të gjera dhe të rehatshme, ndërsa DSquared2 fokusohet në efektin e përdorur, duke iu kundërvënë Tory Burch dhe 5 xhepave të saj të përkryer blu. Zgjedhja është e jotja.

/k.s/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.