Selfie midis yjeve, me një aplikacion nga NASA

TIRANË, 23 gusht/ATSH-ANSA/ – Të gjithë mund të ëndërroni me sytë hapur se keni qenë në hapësirë falë aplikacionit të NASA-s, që ju lejon të merrni një selfie midis yjeve dhe planeteve. Agjencia amerikane e hapësirës feston kështu 15-vjetorin e lëshimit të teleskopit Spitzer.

Nisur më 25 gusht 2013, Spitzer duhej të punonte për pothuajse tre vite, por është ende në shëndet të mirë dhe gjatë karrierës së tij të gjatë ka kapur imazhe spektakolare infra të kuqe, të tilla si ato që duke nisur nga viti 2005 kanë treguar dritën e planetit të jashtëm të sistemit diellor.

Spitzer gjithashtu lejoi të përcaktojë më qartë formën e “Rrugës së Qumështit” dhe të zbulojë unazën më të madhe të Saturnit. Imazhet e jashtëzakonshme të Spitzer tani bëhen sfond i vetëvendosjes, në sajë të aplikacionit të NASA-s: vetëm vendosni portretin në qendër të kornizës për ta futur atë në një helmetë astronauti dhe pastaj zgjidhni sfondin e preferuar midis shumë fotografive të Spitzer. Më pas ju duhet të ruani selfie-n në telefonin tuaj.

Mund të ngarkohen fotot nga galeria juaj e fotografive dhe t’i ndani ato me hashtagun # NASASelfie. Së fundi, një tjetër aplikacion i NASA ofron një vizitë të planeve të sistemit Trappist-1: imazhet janë rindërtime të bukura artistike, por njohuritë mbi të cilat bazohen janë shkencërisht të sakta. /k.s/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.