FUTBOLL – Messi bëhet lojtari më i vlerësuar i të gjitha kohëve për Barcelonën

163

BARCELONË, 13 gusht /ATSH-DPA/ – Ekipi i “Barcelonës” mundi atë të “Seviljes” me rezultatin 2-1 në ndeshjen e vlefshme për Super Kupën e Spanjës, me gola të shënuar nga Pique në minutën e 42-të dhe Dembele në minutën e 78-të.

Ky është gjithashtu trofeu i parë që ngrihet nga Lionel Messi si kapiteni i ri i klubit.

Por, edhe çmimi i 33-të që ai fiton me këtë klub, duke u bërë lojtari me i dekoruar në të gjitha kohët për “Barcelonën”.

Megjithat[, ishte Dembele ai që vendosi fatin e lojës në një ndeshje shumë të fortë, vetëm 12 minuta nga përfundimi i saj.

Në fakt “Sevilja” arriti të dalë në avantazh që në minutën e nëntë nëpërmjet Pavlo Sarabia, por Gerard Pique arriti të barazojë rezultatin tre minuta para përfundimit të lojës.

Wissam Ben Yedder pati mundësinë për ta çuar rrezultatin në 2-2 nga pika e 11-metërshit, por portjeri Marc Andre ter Stegen arriti të shpëtojë portën. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.