FRANCË – Neutralizohet një bombë angleze e Luftës së Dytë Botërore

RENES, 12 gusht /ATSH-AFP/ – Një bombë angleze, rreth 220 kilogramë dhe që datonte që prej Luftës së Dytë Botërore, që u gjend në fund të qershorit në qytetin Ruen (veriperëndim të Francës), u neutralizua sot, bënë të ditur autoritetet lokale.

“Operacioni u krye nga shërbimi i qytetit për çminimin dhe përfundoi rreth orës lokale 10:30 locales (08:30 GMT)”, theksoi prefektura e këtij sektori.

“Banorët kanë mundur të kthehen në banesat e tyre pak pas orës 11:00”, shtoi i njëjti burim.

Personat që banonin në një perimetër prej 270 metrash rreth bombës ishin evakuar. Rreth 630 banesa u evakuan si dhe një shtëpi pensioni, rreth 1 800 persona.

Lënda plasëse u zbulua gjatë punimeve në një lagje në afërsi të qendrës së qytetit të Rouen.

Kjo bombë do të shkatërrohet në ditët e ardhshme./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.